COP w sejmie

Z inicjatywy ARP S.A. w gmachu Sejmu RP otwarto wystawę  „Od Centralnego Okręgu Przemysłowego do Specjalnych Stref Ekonomicznych”. Prezentowane na niej firmy swoimi tradycjami nawiązują do największego planu II Rzeczpospolitej. W uroczystym otwarciu udział wziął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl oraz Rober Gut Członek Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Kuratorem wystawy jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Wśród zaprezentowanych na wystawie firm znalazły się spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Zakłady Metalowe Dezamet, Fabryka Broni Łucznik w Radomiu oraz Huta Stalowa Wola. Na wernisażu można zobaczyć również samoloty Polskich Zakładów Lotniczych PZL Mielec, produkty Firmy Oponiarskiej „Dębica”, a także firm CellFast, Cerkamed.

Wystawa opowiada historię COP – kluczowego projektu ekonomicznego II Rzeczypospolitej. Był to pierwszy kompleksowy, ponadregionalny program gospodarczo-zbrojeniowy realizowany przez rząd II RP w latach 1936-1939. Dziś idea ta powraca w postaci Specjalnych Stref Ekonomicznych, będących współczesną kontynuacją COP.

– Jesteśmy dumni, że w roku jubileuszowym w Sejmie, gdzie zaczęła się historia COP-u jest tak ciekawa ekspozycja, w której jest ukazana także Stalowa Wola, nie tylko z punktu widzenia historycznego, ale również firm, które dzisiaj w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan przy współpracy z ARP odgrywają tak ważne znaczenie – mówi Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. Wśród zaprezentowanych na wystawie firm znalazły się stalowowolskie zakłady: Huta Stalowa Wola, Cellfast i Cerkamed.

Wystawa była dobrą okazją do spotkania się i krótkiej rozmowy kilku prezesów z polskich firm zbrojeniowych, wystawę odwiedził również Poseł na Sejm RP Włodzimierz Bernacki.

Większość z firm działa na podstawie zezwoleń na prowadzenie działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych  zarządzanych przez ARP S.A.: Euro-Park Mielec i Euro-Park Wisłosan. Wystawa odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego i będzie dostępna dla zwiedzających do 14.listopada br.