FIRMA OTWIERA SIĘ NA PRACOWNIKÓW

Chcemy, by przełożeni częściej zasięgali naszej opinii i brali po uwagę nasze pomysły. Tak wynika z opracowania wyników ankiet badania satysfakcji, które wypełniała załoga Zakładów Mechanicznych. By zadośćuczynić tym postulatom w przedsiębiorstwie realizowany będzie program „Aktywuj Pomysły”. Ma on na celu usprawniać pracę,  dzięki realizacji propozycji zmian, zgłaszanych przez zatrudnionych.

Chodzi o to, by pracownicy sygnalizowali, czy występują przestoje związane z jałową pracą i gdzie wykonywane są bezużyteczne operacje.  Mogę też zwracać uwagę na powstawanie strat, spowodowanych defektami w produktach oraz znajdować w firmie zbędny – ich zdaniem – sprzęt, narzędzia bądź materiały. W ramach akcji można ponadto punktować przypadki strat energii, wody czy ciepła. Przedsięwzięcie ma też służyć przekazywaniu informacji o dyskomforcie pracy. Można będzie także zwracać uwagę na odpady,  pozostawione w niewłaściwym miejscu.  Wśród proponowanych działań mogą się znaleźć takie, które mają poprawić jakość i warunki pracy, technologię, ergonomię, a nawet  komunikację oraz relacje między samymi pracownikami.  Prócz podniesienia produktywności zgłaszane inicjatywy mogą mieć na celu wydłużenie żywotności narzędzi i maszyn, poprawę czystości miejsc pracy i  podniesienie jakości działania całej firmy.

Pod uwagę nie będą natomiast brane pomysły anonimowe ani te, zawierające nieprecyzyjne sformułowania dotyczące tego, że  „coś powinno być zrobione”, bez określenia sposobu zmian. System nie ma  służyć ustalaniu wysokości wynagrodzeń ani zgłaszaniu skarg na pracę innych pracowników. Zgłaszane pomysły nie powinny dotyczyć propozycji już rozważanych lub nagrodzonych chyba, że mają być zastosowane w innych miejscach.
Program „Aktywuj pomysły”, którego realizacja rusza w styczniu stwarza możliwość wyrażenia  inicjatywy i pomysłowości pracowników, ale umożliwia też wzięcie udziału w rozwoju zakładu. Pozwala także zidentyfikować i zdefiniować  problemy oraz dzielić się korzyściami, płynącymi z zastosowania w praktyce pomysłów załogi. W rezultacie powinien się podnieść poziom satysfakcji z wykonywanej pracy – zwłaszcza. kiedy autorzy ciekawych propozycji zmian będą mogli zobaczyć, jak są one wykorzystywane w praktyce. Udział w programie będzie atutem, który zostanie wzięty pod uwagę w przypadku premiowania bądź decyzji o awansie poszczególnych osób.

Propozycje według specjalnej procedury oceni Zespół Ekspertów, odpowiedzialnych za sprawdzenie możliwości realizacji pomysłów. Będzie się on składał z dyrektorów pionów i powołanych przez komisję specjalistów.  Punkty systematycznie naliczane będą osobom wnioskującym wprowadzenie poszczególnych zmian. Autorzy najwyżej ocenionych pomysłów w każdym roku kalendarzowym mogą liczyć na nagrodę prezesa.