GOSPODARKA Z NAUKĄ POD RĘKĘ

Zakłady Mechaniczne Tarnów znalazły się w patronackiej sieci innowacyjnych przedsiębiorstw, którą budują władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W związku z zamiarem jak najlepszego przygotowania  studentów unikatowego kierunku Informatyka Stosowana do wymogów rynku pracy w skład Rady Patronackiej powołany został prezes Krzysztof Jagiełło. To wynik pogłębiania współpracy Uniwersytetu z przedstawicielami świata biznesu. Jednym z efektów uczestnictwa w radzie ma być także zapewnienie studentom miejsc na praktyki zawodowe.

Misją powołania pracującej społecznie Rady Patronackiej przy Wydziale zarządzania Uniwersytetu jest współpraca pomiędzy nauką, gospodarką i administracją. Jest ona korzystna dla wszystkich środowisk. Szybka wymiana wyników badań naukowych umożliwia firmom skuteczne konkurowanie na rynku. Natomiast naukowcy mogą modyfikować programy kształcenia tak, by absolwenci byli przygotowani do wyzwań praktyki gospodarczej. Uczelnia może też korzystać z dodatkowych źródeł finansowania. Projekt „Uruchomienie unikatowego kierunku Informatyka Stosowana odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy” jest współfinansowany z funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Studenci kierunku Informatyka Stosowana nabywają wiedzą i umiejętności w zakresie rozwiązywania problemów inżynierskich i kojarzenia ich z odpowiednimi metodami, przy wykorzystaniu techniki komputerowej. Po zakończeniu studiów mogą być zatrudniani jako projektanci i twórcy oprogramowania w zakładach przemysłowych, ośrodkach naukowo badawczych lub administratorzy sieci komputerowych. Dzięki połączeniu wiedzy informatycznej z wiedzą technologiczną absolwenci będą przydatni w nowoczesnych firmach, w których prowadzone są sterowane komputerowo procesy produkcyjne.

Dodajmy, że w Zakładach Mechanicznych dobiega końca wdrażanie zintegrowanego systemu informatycznego do zarządzania zasobami firm o nazwie ERP. Poprawia on planowanie zamówień, sprzedaży i produkcji, umożliwia monitorowanie stanu zapasów i ograniczenie przestojów. Pomaga także w synchronizacji działań wewnątrz poszczególnych działów firmy.