70-lecie produkcji wojskowej ZM Tarnów

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” są firmą o uznanej pozycji w branży zbrojeniowej. Historia spółki sięga początków XX wieku. Nie od początku jednak przedsiębiorstwo działało w sektorze obronnym.  Przez pierwsze 35 lat swojej działalności firma działała jako Warsztaty Kolejowe i  rozwijała się dzięki związkom z transportem kolejowym.

Dopiero 1 lipca 1951 roku decyzją Ministra Przemysłu Ciężkiego Warsztaty stały się Zakładami Mechanicznymi “Tarnów”. Rozpoczęto produkcję wyrobów na potrzeby obronności kraju. W tym roku spółka obchodzi 70-tą rocznicę rozpoczęcia produkcji wojskowej.

Jeszcze przez jakiś czas po przemianowaniu Warsztatów Kolejowych na ZM „Tarnów”  firma utrzymywała produkcję cywilną. Priorytetem dla Zakładów była jednak produkcja wojskowa. Branżę cywilną zaczęto ograniczać w połowie lat 70-tych, a ostatecznie zakończyła się w 2010 roku.

Pierwszym uruchomionym wyrobem przeznaczonym dla wojska była armata przeciwlotnicza 37 mm z celownikiem AZP-31-1holowana. Wkrótce potem  uruchomiono produkcję 37mm działek przeciwlotniczych N-37 D. Znacznie nowocześniejszym wyrobem produkowanym w Tarnowie w latach 1958-1964  (dla Wojska Polskiego oraz na eksport) byłam 57 mm armata przeciwlotnicza S-60 z celownikiem wektorowym.

Obecnie w swoim portfolio ZM „Tarnów” ma szereg różnych nowoczesnych konstrukcji, w skład w których wchodzą karabiny wyborowe i maszynowe, systemy przeciwlotnicze czy systemy kontenerowe.  Spółka produkuje też  granatniki, moździerze i uzbrojenia śmigłowców. Poza pojedynczymi wyrobami przedsiębiorstwo para się także wytwarzaniem całych systemów, takich jak np. przeciwlotniczy system rakietowo -artyleryjski Pilica.

Warto także dodać, że przy firmie utworzone zostało Centrum Badawczo – Rozwojowe, które jest „sercem” tarnowskiego przedsiębiorstwa – miejscem gdzie powstaje myśl techniczna. CBR  daje podstawę do umocnienia przez Spółkę swojej pozycji w gronie liderów polskiego przemysłu obronnego, rozwijając także sprzedaż na rynkach zagranicznych. Własne zaplecze badawczo-rozwojowe umożliwia autonomiczne podążanie za rozwojem techniki wojskowej.