NAUKA DLA OBRONNOŚCI

Gdzie na polu walki znajdują się aktualnie działa, jaki rodzaj amunicji wykorzystują, a jaki jest im najbardziej potrzebny? Na te i podobne pytania ma odpowiadać aplikacja informatyczna opracowywana przez studentów PWSZ w Tarnowie we współpracy z Zakładami Mechanicznymi Tarnów. Słuchacze kierunku elektronika i telekomunikacja, w ramach pracy dyplomowej, budują system wykorzystujący dane GPS, przeznaczony dla dowódcy wozu amunicyjnego.

To jeden z przykładów współpracy największej tarnowskiej uczelni z przedsiębiorstwem, wchodzącym w skład Polskiego Holdingu Obronnego. Ponadto słuchacze Instytutu Politechnicznego opracowują także system dokładnie lokalizujący kierunek, z którego oddawane są strzały.  W ramach kolejnej pracy dyplomowej powstanie modelowy pojazdu transportowy, poruszający się po trasie ustalonej za pomocą systemu nawigacji satelitarnej. Studenci konstruują także układ zdalnej destrukcji pamięci, system zdalnego pomiaru temperatury, siły wiatru i położenia geograficznego, a także opracowują aplikację, obrazującą podstawowe funkcje życiowe żołnierzy.

Jest duża szansa, że rozwiązania opracowane w wyniku współpracy będą w przyszłości wykorzystywane w praktyce produkcyjnej przedsiębiorstwa. Dlatego prace dyplomowe mają jak najbardziej użyteczny wymiar. Dla przykładu układ lokalizacji strzałów dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych powinien w ciągu sekundy precyzyjnie ustalić położenie nawet kilku punktów prowadzenia ognia. Natomiast robot transportowy będzie miał możliwość omijania przeszkód, które pojawią się na jego trasie po wysłaniu pojazdu w drogę. W przypadku prac finansowanych przez przedsiębiorstwo urządzenia i systemy wykonane w ramach prac dyplomowych staną się własnością Zakładów Mechanicznych. Kiedy opracowanie projektów będzie finansować uczelnia do przedsiębiorstwa trafi dokumentacja oraz kody programów. Jeśli jednak specjaliści firmy uznają, że warto wykonać kopię urządzenia członkowie uczelnianego Koła Naukowego Elektroników Amper zrealizują to zadanie na koszt spółki. Studenci podczas planowania pracy i zbierania danych będą się na bieżąco konsultowali z pracownikami nowego Centrum Badawczo Rozwojowego Zakładów. W sumie w ramach współpracy przedsiębiorstwa w Państwową Wyższą Szkołę Zawodową ma powstać dziesięć prac dyplomowych, opracowanych przez szesnastu studentów. Najlepsi mają szansę na znalezienie zatrudnienia w firmie.