Współpraca z wojskiem kluczem do rozwoju w dziedzinie uzbrojenia i sprzętu wojskowego

W poniedziałek, 24 lutego w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” wizytę złożyli przedstawiciele 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina.

19 BZ to stosunkowo „młody” oddział Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, gdyż  formowanie brygady rozpoczęto w czerwcu 2019 roku. Wkrótce potem formacja otrzymała  wyróżniającą nazwę „Lubelska” oraz przyjęła  imię gen. dyw. Franciszka Kleeberga.

Celem wizyty złożonej w ZMT było zwiedzenie firmy z możliwością obejrzenia produkowanego w spółce uzbrojenia oraz  umożliwienie zapoznania się gości z funkcjonowaniem przykładowej broni poprzez wizytę na Stacji Prób.

Na wstępnie jednak dla żołnierzy przygotowano część teoretyczną. Obejmowała ona dwie interesujące prezentacje. Podczas pierwszej przybliżono gościom najważniejsze informacje o Spółce. Kluczowym punktem prezentacji było portfolio firmy, jednak nie zabrakło także innych ciekawych informacji o tarnowskich Zakładach Mechanicznych. Wśród nich wymienić należy historię Spółki,  strukturę zatrudnienia, dane o współpracy ZMT ze światem nauki czy zdobyte w niedawnym czasie nagrody i wyróżnienia, zarówno dla samej firmy jak i dla poszczególnych wyrobów.

Druga prezentacja multimedialna przedstawiona została przez Damiana Jarosza – Kierownika Działu Konstrukcji Mechanicznych w ZMT oraz Kierownika projektu Autonomiczny Pojazd Kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych. Projekt realizowany jest przez Konsorcjum,  w skład którego oprócz ZM Tarnów wchodzą Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego oraz STEKOP S.A. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.

Damian Jarosz na wstępie – zwracając się do umundurowanych gości – poruszył bardzo istotną kwestię współpracy z wojskiem: Rozwój w dziedzinie uzbrojenia i sprzętu wojskowego jest możliwy tylko i wyłącznie przy ścisłej współpracy producenta i wojska – podkreślał Konstruktor. – Nie da się opracować czegoś dla klienta, którego wymagań nie znamy. Ta współpraca powinna przypomnieć koła zębate, które wzajemnie współpracują i wzajemnie się napędzają.

Później przeszedł do omawiania samego projektu. – Roboty na polu walki to nie jest przyszłość, to już jest teraźniejszość! – referował kierownik projektu. – Najważniejsze armie świata, takie jak USA, Izrael, Francja czy Niemcy pracują już nad  innowacyjnymi rozwiązaniami,  prowadzone są przez nich prace badawczo- rozwojowe w tym temacie. Odpowiedzią Polski jest właśnie autonomiczny pojazd PERUN – kontynuował.

PERUN to robot, który w  przyszłości może zastąpić żołnierzy na polu walki, zapewnić im wsparcie ogniowe lub dostarczyć amunicję podczas ostrzału, bez narażania ludzkiego życia. Podczas prezentacji przedstawiono gościom pokrótce do jakich celów pojazd może być wykorzystywany oraz jakie są jego zalety na polu walki.

– Robot może pełnić wszystkie te funkcje, gdzie może zginąć żołnierz – stwierdził Damian Jarosz. – Po pierwsze, dlatego, że życie ludzkie jest najcenniejsze, więc wszędzie tam, gdzie może zginąć człowiek, lepiej poświęcić maszynę. Po drugie: koszt szkolenia żołnierza w stosunku do kosztu  maszyny jest dużo większy. Więc także i to  przemawia za użyciem robota – kontynuował. – PERUN może być z powodzeniem użyty we wszystkich misjach nudnych, niedostępnych i niebezpiecznych dla człowieka. Potrafi bowiem czuwać na wyznaczonym stanowisku długimi godzinami bez względu na porę dnia czy warunki pogodowe. W odróżnieniu od człowieka, robot się nie męczy, nie odczuwa strachu, nie wpada w panikę, nie ma litości –  bo nie kieruje się emocjami – wyjaśniał kierownik projektu.

Po zakończonej części teoretycznej żołnierzy zaproszono do sali wystawowej Showroom,  gdzie czekała na nich wystawa broni strzeleckiej i wsparcia. Następnie delegację podzielono na dwie grupy. Jedna z nich udała się na Stację Prób, gdzie umożliwiono gościom strzelanie
z 7,62 karabinu wyborowego SKW-308 oraz z 8,6 mm karabinu wyborowego Alex -338 . Druga grupa w tym samym czasie zwiedziła Centrum Badawczo-Rozwojowe (CBR) i strzelnicę kontenerową. Po zakończonym strzelaniu grupa przystąpiła do zwiedzania Wydziału Produkcji Uzbrojenia,  gdzie goście mogli zapoznać się z maszynami pomiarowymi, stanowiskiem do obróbki luf oraz z małym montażem wyrobów.

Wizytę podsumowało spotkanie na sali konferencyjnej  w budynku Zarządu.