Inscenizacja szarży polskiej kawalerii

Tegoroczne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zaowocowały licznymi wydarzeniami w różnych częściach kraju. Jednym z takich wydarzeń była inscenizacja szarży żołnierzy polskiej kawalerii w wojnie polsko-bolszewickiej, która odbyła się w Dębicy w ostatnią sobotę. Dodatkowym powodem do świętowania było dla dębiczan stulecie reaktywacji 5 Pułku Strzelców Konnych.

Inscenizacja odbyła się na wałach nad Wisłoką. Wcześniej przedstawiciele różnych środowisk złożyli kwiaty na dębickim rynku przy Pomniku Niepodległości. W ramach inscenizacji odtworzono typowy dwór sprzed stu lat wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Pokazano też rodzinę, która wiodła spokojny tryb życia przerwany przez wkroczenie Sowietów, którzy kierując się na Warszawę  niszczyli i plądrowali miejscowości znajdujące się na ich trasie.

Organizatorami sobotniego wydarzenia byli: Miasto Dębica, Stowarzyszenie Kawalerii Konnej im.  5 PSK oraz Światowy Związek Żołnierzy Środowiska 5 PSK w Dębicy.

Wśród partnerów wydarzenia znalazły się tarnowskie Zakłady Mechanicznie. Na zaproszenie Burmistrza Miasta Dębica wsparliśmy organizację tego wydarzenia przygotowując pokaz broni strzeleckiej. Na naszym stoisku promocyjnym znalazł się m.in. przekrój naszych  karabinów wyborowych (BOR, Alex 338, ZMT WKW-50, MWS-25) a także karabin maszynowy UKM 2000P, ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 oraz lekki moździerz piechoty LMP-2017.

Naszą ekspozycję chętnie odwiedzali uczestnicy wydarzenia. Uroczystości zostały uświetnione także przez Wojska Obrony Terytorialnej. Na ich stoisku znalazły się m.in. wyroby produkowane w ZM Tarnów, które znajdują się na wyposażeniu WOT, mianowicie 7,62 karabin wyborowy BOR i lekki moździerz piechoty LMP-2017.