JEDYNY KONKRET CZOŁGU PRZYSZŁOŚCI

Ciekawy tekst dotyczący jednej największych nadziei polskiego przemysłu obronnego opublikował Magazyn Armia. Czytamy w nim, że „zaprezentowany ostatnio w Gliwicach PL-01 Concept nie jest prototypem, ani nawet przedprototypem nowego polskiego czołgu. (…)

To co obecnie prezentuje OBRUM, to mówiąc w pewnym uproszczeniu zmaterializowana na potrzeby MSPO i wstępnych prac koncepcyjno-analitycznych “zewnętrzna konfiguracja designerska” pojazdu, jaki w pełnej formie ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Uwagę przykuwały, podobnie jak na MSPO, liczne elementy oprzyrządowania “wspierającego” – bądź to w postaci makiet, bądź to w postaci demonstratorów”. Najbardziej interesujący z punkty widzenia naszej firmy jest jednak akapit dotyczący Zdalnie Sterowanego Modułu Uzbrojenia. Zdaniem autora tekstu „koniecznym do osobnego wymienienia i wartym uwagi wyposażeniem i systemem, który jako jedyny był pokazany na pojeździe w formie w pełni funkcjonalnej, był zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kal. 12,7 mm produkcji Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Prezentowano jego najnowszą wersję, w której wszystkie czynności operatora związane z obsługą, celowaniem, uzupełnianiem amunicji itp. mogą być realizowane z wnętra pojazdu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz”.

 Więcej na ten temat http://wiadomosci.wp.pl

Warto dodać, że w związku z naszą prezentację podczas ostatniego MSPO w Kielcach większy tekst na temat Zdalnie Sterowanych Modułów Uzbrojenia opublikował też branżowy portal defence24.pl. Autor Maksymilian Dura przypomniał, że „ w sumie w ciągu ostatnich ośmiu lat w Tarnowie realizowanych było siedem projektów związanych z ZSMU, które kończyły się badaniami z pozytywnym wynikiem. Ich ostatnim efektem jest wykonana na zlecenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Siemianowicach Śląskich wersja ZSMU  przeznaczona dla wozów rozpoznania technicznego Rosomak”. Z tekstu można się także dowiedzieć, że „rodzina ZSMU opracowana przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie powstała z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa naszych żołnierzy. Moduły te bowiem dają możliwość prowadzenie ognia z głębi pojazdu, zapewniając o wiele większe bezpieczeństwo strzelcowi, niż gdyby ten musiał kierować uzbrojeniem wychylony na zewnątrz. Konstrukcja urządzeń pozwala ponadto na korzystanie z systemów uzbrojenia w każdych warunkach klimatycznych i atmosferycznych, w dzień i w nocy, a także zwiększa jego skuteczność poprzez powiązanie tych systemów z nowoczesnymi systemami optoelektronicznymi. Wszystko to zostało sprawdzone w badaniach na rzeczywiście wykorzystywanym sprzęcie potwierdzając słuszność przyjętych założeń konstrukcyjnych i przydatność modułów w działaniach operacyjnych. Dzięki temu mogą być one na wyposażeniu różnego typu pojazdów wojskowych, w tym czołgów, a nawet jednostek pływających i do osłony stacjonarnych obiektów strategicznych.”

Szczegóły na http://www.defence24.pl/news_mspo-zdalnie-sterowany-modul-uzbrojenia-z-tarnowa