MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA ZMT

Stany Zjednoczone i Afryka Północna. Z firmami z tych krajów zamierzają współpracować Zakłady Mechaniczne Tarnów.  Porozumienie podpisane z jedną z firm amerykańskich podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach dotyczy przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Przedstawiciele zarządu tarnowskiej spółki parafowali także umowę, zakładającą rozwój kontaktów handlowych z firmami położonymi na terenie Czarnego Kontynentu.

Zbliża się rozstrzygnięcie postępowania zmierzającego do wyłonienia firmy, która zaopatrzy polską armię w 70 śmigłowców przeznaczonych dla wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych. Jednym z elementów uzbrojenia statków powietrznych ma być sześciolufowy karabin maszynowy kalibru 7,62 mm w systemie Gatlinga M143D Minigun. Zakłady Mechaniczne Tarnów porozumiały się z producentem takiego systemu – amerykańską firmą Dillon Aero w zakresie produkcji elementów karabinu w Tarnowie i zdefiniowania przedsiębiorstwa jako dostawcy amerykańskiej spółki oraz jako polskiego integratora systemu, który będzie elementem wyposażenia śmigłowców.

Natomiast z transferem technologii do krajów Afryki Północnej związana jest współorganizacja przez tarnowskie Zakłady Mechaniczne kongresu współpracy POLANDAFRICA. W myśl umowy podpisanej w Kielcach spółka z Tarnowa będzie partnerem strategicznym imprezy, która w listopadzie odbędzie się w Łodzi. Po sukcesie ubiegłorocznej edycji imprezy będzie to już drugie spotkanie tego typu z potencjalnymi partnerami afrykańskimi. ZMT pomogą zorganizować sesję tematyczną, związaną z bezpieczeństwem publicznym i przemysłem obronnym.  Impreza jest poświęcona szczególnie rozwojowi kontaktów handlowych polskich firm z państwami objętymi rządowym programem „GO AFRICA” – czyli z Nigerią, Angolą, Kenią, Mozambikiem, RPA oraz Algierią. Kongresowi towarzyszyć będzie wystawa prezentująca możliwości gospodarcze i ofertę handlową polskich oraz afrykańskich firm. W przyszłości Afryka Północna ma się stać kluczowym rynkiem, na który trafiać będą produkty przemysłu obronnego – uważają specjaliści ze Strategic Defense Intelligence – grupy badawczej, opracowującej raporty z dziedziny obronności. Zdestabilizowane kraje coraz mocniej bowiem potrzebować będą uzbrojenia, które pomoże okiełznać pretendujących do władzy. Prym w tej grupie ma wieść Algieria. W tym kraju opracowany został obszerny program zamówień w celu zwiększenia zdolności do przeciwdziałania terroryzmowi. Rynek obronny ma się rozwijać głównie za przyczyną modernizacji sprzętu, zakupionego od ZSRR w czasach zimnej wojny. Pierwsze rozmowy w dziedzinie transferu innowacyjnych technologii i wyrobów do krajów Afryki Północnej przedstawiciele tarnowskiej firmy przeprowadzili już w roku ubiegłym. Niebawem mają być one kontynuowane podczas spotkań panelowych łódzkiego kongresu.