NOWY KARABIN NA KIELECKICH TARGACH

Spore zainteresowanie na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego wzbudził zmodernizowany karabin 7,62 UKM 2000, prezentowany pod roboczą nazwą 2013. Nasi konstruktorzy pracowali nad poprawą funkcjonalności i ergonomii broni oraz umożliwieniem łatwego montażu dodatkowego wyposażenia.

Modernizacja objęła m.in. skrócenie lufy i zaopatrzenie jej w tłumik płomienia o większej skuteczności. Wprowadzono też zestaw szyn, jedna z nich została zintegrowana z pokrywą komory zamkowej i dodatkowymi przyrządami celowniczymi. – W zmodernizowanym uniwersalnym karabinie maszynowym zastosowano miękki pojemnik amunicyjny i składany do przodu dwójnóg.  Wprowadzony został ergonomiczny chwyt i poprawiona, składana rękojeść lufy. Dotychczasowa drewniana kolba została zastąpiona składaną na bok, o regulowanej długości stopki i wysokości poduszki policzkowej. Co ważne wprowadzona została chowana rolka suwadła, umożliwiająca zamknięcie komory zamkowej w dowolnym położeniu – mówi kierownik Działu Uzbrojenia Strzeleckiego i Pokładowego ZM Zbigniew Moskal. Poprawiony został także wyrzutnik łusek i przycisk nabojowy. Ponadto konstruktorzy dodali zatrzask pokrywy zamkowej, utrzymujący ją w położeniu otwartym. Na podstawie donośnika umieszczono dodatkowe zaczepy taśmy, ułatwiające ładowanie.

Zakłady Mechaniczne Tarnów znalazły się też w gronie potencjalnych krajowych konsorcjantów i poddostawców wozu wsparcia bezpośredniego PL-O1 CONCEPT, prezentowanego przez OBRUM i BUMAR-ŁABĘDY. To projekt, który wzbudza bardzo duże zainteresowanie na targach. By sprostać wymogom sił zbrojnych dla przygotowania koncepcji Polski Holding Obronny podpisał z BAE Systems umowę, umożliwiającą wykorzystanie wzajemnych doświadczeń. W ciągu najbliższych miesięcy zostaną doprecyzowane wymagania taktyczno-techniczne, a prototyp nowej platformy bojowej ma powstać w ciągu trzech najbliższych lat.

Podczas targów kolejki ustawiają się także do produkowanej w Tarnowie strzelnicy kontenerowej. W ciągu każdego dnia MSPO z możliwości oddania strzałów korzysta w niej około stu osób. Strzelnica dzięki uzupełnianiu wyposażenia coraz częściej pełni rolę kompleksowego obiektu wykorzystywanego do szkolenia i przygotowania treningu. Powstała aby ułatwić ćwiczenia żołnierzy, policjantów, pograniczników czy ochroniarzy. Ale może być także wykorzystywana przez pasjonatów broni, którzy pragną się z nią zapoznać lub utrzymać się w dobrej kondycji strzeleckiej.