POSŁOWIE O ŚMIGŁOWCACH

 Udział polskiego przemysłu w przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych – to jeden z tematów, który pojawił się podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Poseł Dariusz Seliga zwrócił uwagę podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beacie Oczkowicz, że w założeniach do przetargu jest uzbrojenie statków powietrznych przez sprzedających śmigłowce. – Zachęcałbym do tego, żeby rozważyć, czy takich możliwości uzbrojenia śmigłowców po ich zakupie nie miałby Tarnów lub Skarżysko, czyli polskie przedsiębiorstwa – namawiał parlamentarzysta.
Tymczasem polskie przedsiębiorstwa deklarują gotowość do uzbrojenia śmigłowców. – Mamy do tego kompetencje i zdolności wykonawcze. Dowodem na to, że nie zasypiamy gruszek w popiele jest fakt, że zawarliśmy porozumienia z wszystkimi  oferentami w trwającym przetargu  – deklaruje prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów Krzysztof Jagiełło. – Nasza oferta sprzętu i wyposażenia dedykowanego dla śmigłowców jest szeroka. Otwiera ją ruchome, zdalnie sterowane, podkadłubowe stanowisko strzeleckie ZSW-12,7  uzbrojone w 12,7 mm wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-Bm. Stanowisko może być zsynchronizowane z systemem kierowania bronią “Orion”, w którym lufa karabinu automatycznie zwracana jest tam, gdzie głowa pilota-operatora – wylicza dyrektor handlowy ZMT Tomasz Berezowski. – Oferujemy także zasobnik strzelecki LZS-12,7, występujący w wariancie z wielkokalibrowym karabinem maszynowym WKM-Bm 12,7 milimetra oraz z 12,7 mm wielolufowym karabinem maszynowym WLKM. Ta ostatnia broń  o szybkostrzelności do 3600 strzałów na minutę może być też montowana w drzwiach lub podwieszana na pylonie śmigłowca. Ponadto w drzwiach i oknach lub na rampie mogą być montowane produkowane w Tarnowie karabiny maszynowe: UKM-2000 kalibru 7,62 milimetra  oraz WKM-Bm kalibru 12,7 milimetra – dodaje dyrektor Berezowski.

Przypomnijmy, że Zakłady Mechaniczne Tarnów wnioskowały o uwzględnienie swojego potencjału produkcyjno-konstrukcyjnego w programach offsetowych z zakresu uzbrojenia śmigłowców. W sumie trwające postępowanie przetargowe dotyczy 70 wielozadaniowych statków powietrznych. Zawarcie umowy planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beata  Oczkowicz podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej zapowiedziała, że poselska sugestia skierowana do władz rządowych zostanie przez nią przekazana.