PRODUKCJA LUF W ZMT BĘDZIE ŁATWIEJSZA

Dokładne i bardziej wydajne prostowanie luf. Temu celowi posłuży projekt, który Zakłady Mechaniczne Tarnów będą realizować w konsorcjum z Instytutem Obróbki Plastycznej z Poznania. Zapadły właśnie decyzje o dofinansowaniu realizacji przedsięwzięcia.

Obecnie proces prostowania luf wykonywany jest na prasie, przy ręcznej obsłudze. W wyniku realizacji programu rozpisanego na trzy lata zaplanowano opracowanie technologii i urządzenia, które będzie to robić automatycznie. Projekt będzie realizowany przez naukowców z Instytutu Obróbki Plastycznej oraz technologów, kontrolerów jakości i operatorów pras z tarnowskich Zakładów Mechanicznych. Operacja prostowania jest jedną z najczęściej wykonywanych podczas produkcji luf. Dlatego realizacja projektu ma w znacznym stopniu przyspieszyć i ułatwić pracę.

Projekt wyceniony został na ponad 4 mln 900 tys. zł. Kwota dofinansowania wynosi ponad 3 mln 940 tys. zł. Stało się to możliwe dzięki bardzo wysokiej ocenie wniosku aplikacyjnego do Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, na lata 2014-2020. Wniosek złożony w ramach konkursu o dofinansowanie badań naukowych i prac rozwojowych zajął drugie miejsce w skali kraju. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju po sprawdzeniu wymagań formalnych do kolejnego etapu  oceny skierowało 135 spośród 140 złożonych wniosków. Następnie punkty przyznawali niezależni eksperci, oceniający projekty w zakresie naukowo-technologicznym oraz gospodarczo-biznesowym. Do udziału w etapie oceny merytorycznej prowadzonej przez Panel ekspertów zakwalifikowane zostały 53 wnioski. W rezultacie do dofinansowania rekomendowano 15 projektów. – Myślę, że o sukcesie naszego projektu zadecydowała bardzo trafnie wybrana tematyka, doskonale przygotowany wniosek i jego skuteczna obrona podczas bezpośredniego spotkania z panelem ekspertów, w którym reprezentowałem Zakłady Mechaniczne – ocenia dr inż. Tadeusz Świętek, pełnomocnik ds. Programów Strategicznych i Badań Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Dodajmy, że Zakłady Mechaniczne Tarnów złożyły także drugi projekt w ramach PO Inteligentny Rozwój. W kolejnym konsorcjum firma zamierzała opracować innowacyjną stal o specjalnej strukturze, do produkcji lekkiego opancerzonego kontenera obserwacyjnego.  Ten projekt nie zdobył jednak wystarczającej liczby punktów, aby uzyskać dofinansowanie.