SEJMOWA KOMISJA OBRONY ODWIEDZIŁA ZMT

Przemysł obronny potrzebuje planów wieloletnich i przyspieszenia w zakresie nadawania produktom statusu istotnych dla bezpieczeństwa państwa. Ważne jest także, by otworzyć branży możliwość korzystania z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Takie wnioski padły podczas  wizyty członków sejmowej Komisji Obrony Narodowej w Zakładach Mechanicznych Tarnów.  W związku z zakończeniem pierwszego etapu tworzenia nowego Centrum Badawczo – Rozwojowego przedsiębiorstwo odwiedzili posłowie, samorządowcy oraz partnerzy firmy i władze związkowe.

Goście zobaczyli zmodernizowane Centrum Badawczo-Rozwojowe, które w tym roku kosztem blisko 24 700 tys. złotych zrealizuje 21 projektów dotyczących opracowania nowych, innowacyjnych wyrobów. To najnowocześniejsze biuro konstrukcyjne w polskim przemyśle obronnym, które zajmuje się  projektowaniem, badaniem i wdrażaniem do produkcji seryjnej nowych produktów. Jednostka została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, aparaturę badawczo- pomiarową oraz centra obróbcze. Praca konstrukcyjna odbywa się we współpracy z sektorem naukowym. Wśród partnerów firmy są zarówno uczelnie wojskowe, jaki i renomowane uczelnie techniczne i ekonomiczne. Tarnowski CBR jest jedyną w kraju inwestycją w obszar badań i rozwoju w przemyśle sektora obronnego, przeprowadzoną przy udziale dofinansowania ze środków unijnych

– Jestem pod wrażeniem tego, co tutaj zobaczyliśmy. Mam nadzieję, że część nakładów na modernizację sił zbrojnych trafi do Tarnowa. Polskie firmy posiadają myśl konstrukcyjną na światowym poziomie – powiedział po spotkaniu przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Stefan Niesiołowski. – Musimy doprowadzić do sytuacji, w której zamówienia z polskiej armii będą umowami wieloletnimi. Tylko one dają firmie gwarancje rozwoju i czas na przygotowanie się do nowych zamówień. Przemysł obronny w związku z modernizacją armii może stać się kołem zamachowym gospodarki – dodał wiceprzewodniczący Komisji Stanisław Wziątek.

Jednym z przykładów innowacyjności produktowej firmy omawianych podczas spotkania był rozwój rodziny karabinów wyborowych. W Tarnowie powstał pierwszy w historii opracowany i produkowany w Polsce karabin tego typu 12,7 mm TOR, a obecnie na wprowadzenie do uzbrojenia czeka już trzeci z grupy 8,6 mm ALEX-338. Przedsiębiorstwo dokonało jedynej na świecie seryjnej modernizacji samobieżnej poczwórnej  armaty przeciwlotniczej ZSU-23-4 SZYŁKA do poziomu przeciwlotniczego zestawu artyleryjsko-rakietowego. Takie projekty modernizacji były podejmowane na Ukrainie, Białorusi, Węgrzech, w Holandii, Izraelu i w Indiach. Ale jedynie tarnowska modernizacja pod oznaczeniem BIAŁA została wdrożona do produkcji seryjnej. Dla Wojska Polskiego dostarczono ponad 20 zestawów, a obecnie przygotowywana jest wersja eksportowa.

Utworzenie nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Zakładach Mechanicznych poprzedziła gruntowna restrukturyzacja spółki. Sporo uwagi poświęcono narzędziom informatycznym. Konstruktorzy w Tarnowie pracują na sprzęcie i oprogramowaniu nie różniącym się niczym od stosowanego w najbardziej zaawansowanych technologicznie firmach na świecie. W kolejnym etapie rozbudowy CBR – przewidzianym do połowy przyszłego roku – prace będą obejmowały modernizację budynku laboratorium, dostosowanie kilku hal do montażu nowych maszyn oraz stacji prób do prowadzenia badań. Zmodernizowanych zostanie prawie 8 tys. metrów kwadratowych powierzchni nieruchomości. Zakłady Mechaniczne Tarnów uczestniczą we wszystkich istotnych konsorcjach i programach modernizacyjnych polskiej armii. Firma systematycznie wprowadza innowacyjne technologie, dedykowane nie tylko dla przemysłu obronnego, ale też lotniczego.