TURECKI PARTNER TARNOWSKIEJ SPÓŁKI

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to wystawy, pokazy, konferencje, ale też konkretne umowy i porozumienia. Takie porozumienie podpisały tarnowskie Zakłady Mechaniczne z tureckim partnerem Aselsan. Zakłada ono rozwój współpracy w celu wspólnego uzupełnienia kompetencji.

Zakłady Mechaniczne produkują uzbrojenie, partner specjalizuje się w systemach radarowych oraz radiolokacji. – Główna idea jest taka, żeby wspólnie tworzyć nowe produkty przeznaczone głównie na rynki trzecie. Jeśli zaś dana technologia nie jest dostępna na naszym rynku, wtedy także i tutaj będziemy dedykować poszczególne produkty – powiedział po podpisaniu porozumienia prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło. Partnerzy określili kilka roboczych obszarów porozumienia.  Ma ono dotyczyć integracji rakiet Igła z naszym systemem artyleryjsko – rakietowym, wykorzystania tarnowskich produktów w modułach wieżowych partnera i podzespołach optoelektronicznych, ale też wykorzystania tureckich systemów radiolokacji w tarnowskich systemach artyleryjsko-rakietowych. Istotny jest także fakt, że tarnowskie przedsiębiorstwo ma się stać jednym z ogniw łańcucha dostawców firmy Aselsan. Ponadto wstępne rozmowy dotyczyły także aplikacji tarnowskiego karabinu maszynowego UKM-2000 w wersji czołgowej do tureckich zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia. Rozmowy, które doprowadziły do podpisania porozumienia trwały od kilku miesięcy. Poprzedziły je wzajemne wizyty partnerów w Turcji i w Polsce. W kolejnym etapie zaplanowano robocze spotkania inżynierów z obu zakładów. Pracownicy firmy Aselsan mają się pojawić w Tarnowie na początku października.

Tymczasem w Kielcach największe zainteresowanie budzi przedłużona do 27 metrów wersja kontenerowego strzeleckiego centrum szkoleniowego. Do obiektu, w którym można strzelać w goglach noktowizyjnych, ustawiają się długie kolejki.  Targowi goście chętnie zadają także pytania o całą rodzinę karabinów wyborowych, granatnik rewolwerowy oraz o prezentowane na ekspozycji wielolufowe karabiny maszynowe WLKM i Minigun.

Kieleckie targi w tym roku są największe w historii. Nowoczesny sprzęt militarny prezentuje  ponad 500 wystawców z 27 krajów. Jak podkreślił podczas otwarcia minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak  impreza odbywa się w stanie najgroźniejszego po zakończeniu Zimnej Wojny kryzysu bezpieczeństwa w Europie.