Udany start w Wędrzynie

Sniper Extreme to zawody o charakterze taktyczno-strzeleckim. „Wszytko to robimy z pasji do strzelectwa, chęci łamania słabości, zdrowej rywalizacji, wymiany doświadczeń między strzelcami” – napisano o zawodach na stronie Fundacji Sprzymierzeni z GROM. Co jednak najważniejsze, zawody te mają charakter charytatywny. Cały dochód został przeznaczony na leczenie żołnierza z jednostki z Międzyrzecza, plutonowego Piotra „Zięby” Ziębakowskiego.

W dniach 23-24.października 2020 w Wędrzynie ponad dwadzieścia ekip snajperskich rywalizowało ze sobą  na międzynarodowych zawodach Sniper Extrem. Wśród sponsorów tegorocznej edycji znalazła się m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa i ZM Tarnów. Dwuosobowe drużyny tworzone były  przez  mundurowych z elitarnych jednostek specjalnych, ale także przez cywili, posiadających pozwolenie na broń.

Wszyscy chcieli sprawdzić się w trudnych warunkach. A jakie to były warunki? Uczestnicy przeżyli 30 wyczerpujących godzin w lesie. Za  nimi ruszyła trzydziestoosobowa grupa pościgowa, której celem było uniemożliwienie wykonania zadań. Uczestnicy działali pod presją czasu, bez snu i możliwości odpoczynku. Wszystkie niezbędne rzeczy nosili cały czas przy sobie – ekwipunek miał im bowiem zapewnić samowystarczalność.  Jednocześnie zawodnicy mieli być jak najbardziej niewidoczni i nieuchwytni dla wroga (grupy pościgowej).

W pierwszym etapie zawodów cywile i wojskowi wykonywali liczne zadania o charakterze survivalowym. Musieli wykazać się umiejętnościami nawigacji w terenie, znajomością topografii; stosowali kodowaną łączność oraz  składali odpowiednie meldunki itp.  Konkurencje, w jakich brali udział uczestnicy na pierwszym etapie to m.in. pokonywanie przeszkody wodnej czy profesjonalne opatrzenie rannego w śmigłowcu.

W drugim dniu – po nieprzespanej nocy – zespoły przystąpiły do serii konkurencji strzeleckich z użyciem karabinów wyborowych, karabinków wsparcia oraz broni osobistej krótkiej. Strzelano na różnych dystansach – od 10 m do 1000 m.

Z karabinami MWS-25 z tarnowskich Zakładów Mechanicznych startowali strzelcy wojskowi Artur i Tomasz.  Po wykonaniu wszystkich przewidzianych zadań i po pokonaniu dystansu ponad 40 km udało im się zająć 5 miejsce w klasyfikacji generalnej.  Z kolei zaszczytne pierwsze miejsce w tegorocznych zawodach Sniper Extrem zajęła ekipa ze Słowenii (cywile).

ZM Tarnów oprócz udostępnienia broni do strzelań konkursowych i wystawienia własnej drużyny przygotowało także stanowisko strzeleckie, na którym wszyscy zainteresowani mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z MWS-25. Dodatkowo mieliśmy także stoisko  sponsorskie (wystawę statyczną). Na ekspozycji znalazła się broń strzelecka i wsparcia ogniowego. Karabiny wyborowe były  godnie reprezentowane przez następujące wyroby: MWS-25, MWS-38, BOR, ALEX-338 i TOR. Spośród karabinów maszynowych na stoisku znalazł się UKM 2000P. Nie zabrakło także moździerza LMP-2017  i granatnika RGP-40.