WICEPREZES RAYTHEON W TARNOWIE

Przedstawiciele firmy Raytheon odwiedzili Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. To kolejny krok na drodze do współpracy tarnowskiej spółki z jedną z największych firm przemysłu obronnego na świecie. Amerykański koncern w ramach programu Wisła uczestniczy w postępowaniu na dostawcę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu dla polskiej armii.

Najważniejszym elementem przyszłej współpracy ma być rozwój systemu Patriot. W tarnowskiej firmie przygotowano ofertę związaną z opracowaniem i dostawami wyrzutni tych rakiet. W składzie delegacji, która oceniała na miejscu zdolności produkcyjne i standardy jakościowe obowiązujące w tarnowskiej spółce znalazł się Mike Shaughnessy, wiceprezes zintegrowanego łańcucha dostaw Raytheon.  – Cieszymy się, że wizyta przedstawicieli Raytheon potwierdziła  zainteresowanie naszą współpracą – podsumował prezes Zakładów Mechanicznych Krzysztof Jagiełło.

Zestawy Patriot  przeznaczone do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i zaawansowanych statków powietrznych są obecnie używane  w 13 krajach. Spośród krajów NATO wykorzystują je armie:  amerykańska, niemiecka, hiszpańska, grecka i holenderska. Na sprzedaż Polsce zaawansowanych technologicznie pocisków zgodziła się administracja USA. Jeśli wybrana zostanie oferta Raytheon gotowe operacyjnie zestawy w dotychczasowej, sukcesywnie modernizowanej wersji mogłyby być dostarczone do Polski w 2018 r. Według zapowiedzi zarządu firmy Raytheon jeśli amerykańska broń zostanie wybrana w przetargu, polski przemysł obronny będzie włączony w budowę zestawów Patriot nowej generacji i dostosowanie systemu do potrzeb polskiej armii. Nasze firmy mogą także oczekiwać zleceń eksportowych od dotychczasowych użytkowników Patriotów na świecie.

Przypomnijmy, że współpraca ZM Tarnów z Raytheonem ma dotyczyć także logistyki i testowania nowych rozwiązań oraz opracowania i koprodukcji nowego systemu dowodzenia i zarządzania.

Należące do PGZ Zakłady Mechaniczne Tarnów są producentem szerokiej oferty uzbrojenia i sprzętu wojskowego, w której szczególną rolę odgrywają artyleryjskie i artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze, karabiny wyborowe i maszynowe, granatniki, moździerze oraz zdalnie sterowane moduły uzbrojenia i sprzęt szkolno-treningowy. Spółka jest architektem i integratorem systemu obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu PSRA PILICA, który ma być dostarczany dla polskiej armii od 2016r.

Raytheon  to jeden z największych koncernów zbrojeniowych na świecie, który zatrudnia około 80 tys. pracowników. Prócz systemów obrony powietrznej i antybalistycznej specjalizuje się też w wojskowym sprzęcie lotniczym, systemach naprowadzania, pociskach samosterujących, antyradarowych i rakietowych.