O projekcie „Doposażenie Centrum Badawczo- Rozwojowego Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A w nowoczesną aparaturę badawczą”

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” w okresie od czerwca 2017r. do grudnia 2018r. realizowały projekt pod nazwą „Doposażenie Centrum Badawczo- Rozwojowego Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A w nowoczesną aparaturę badawczą” w ramach Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Projekt zakończył się sukcesem a wszystkie zaplanowane w ramach projektu prace zostały wykonane.  Zakłady Mechaniczne „Tarnów” zostały wyposażone w cztery nowe urządzenia i  stanowiska badawcze: system wibracyjny, stanowisko do badań układu stabilizacji, stanowisko do badań układów napędowych i śledzenia oraz młot udarnościowy.

 

Realizując ten projekt nasza Spółka uzupełniła portfolio usług o bardzo ważne i wartościowe badania:

  1. Badania obiektów na systemie wibracyjnym DONGLING ES-30-370 ze stołem ślizgowym GT800. System pozwala na realizację w trzech osiach przebiegów harmonicznych i stochastycznych z siłą do 30kN oraz udarowych z siłą do 60kN. Maksymalne przyspieszenie wynosi 1000m/s2, maksymalna amplituda drgań 25,4mm. Obciążalność statyczna wzbudnika to 500kg.
  2. Badanie stabilizowanych układów napędowych przy pomocy platformy 6DOF. Platforma Stewarta pozwala na posadowienie obiektów o masie do 2500kg i wymiarach podstawy 2m x 2m. Zapewniamy kompleksowe badania dynamiki układów stabilizacji uzbrojenia i kamer (lub innych) w oparciu o metodykę własną lub powierzoną. W celu badania w warunkach zbliżonych do rzeczywistych możliwe jest odwzorowanie wymuszeń zarejestrowanych podczas ruchu nosiciela.
  3. Badanie układów napędowych i systemów pod względem możliwości śledzenia obiektów, celów. Posiadane stanowisko o wymiarach 12m x 12m umożliwia symulowanie dowolnej trajektorii ruchu obiektu (celu). Możliwość badania symulacji toru lotu celu dla prędkości 1 mrad/s do 1.5 rad/s. Umożliwia przeprowadzanie badań zarówno dla obserwacji kamerą dzienną jak i termalną. Badanie odbywa się według metodyki powierzonej lub autorstwa ZMT po uzgodnieniu z Klientem.
  4. Badanie udarności materiałów metalowych cyfrowym młotem Charpy’ego. Maksymalny zakres pracy młota 450J.

Dzięki nowym stanowiskom staliśmy się samowystarczalni w wielu badaniach dzięki czemu możemy realizować jeszcze lepsze i jeszcze bardziej innowacyjne projekty B+R –  podkreśla Dyrektor Centrum Badawczo- Rozwojowego ZMT Krzysztof Lustofin.

– Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia ze środków unijnych, a współpraca z Małopolskim Centrum Przedsiębiorczości w ramach realizacji projektu była bardzo sprawna i konstruktywna – podsumowała Kierownik Projektu, Dagmara Wiśniowska-Rega.

Zobacz także >>
Zobacz także >>