DNI PRZEMYSŁU WOKÓŁ MODERNIZACJI

Jak zapewnić pełne wykorzystywanie środków na uzbrojenie i sprzęt wojskowy, by zapobiec ich marnotrawstwu? Znaczna część przyznanych nakładów powinna mieć charakter niewygasający, który pozwalałby na ich wydatkowanie w kolejnym roku. Dzięki temu racjonalizacja kontraktów następowałaby w kilkuletniej perspektywie, odpowiadającej obecnym cyklom projektowo-produkcyjnym. Między innymi na ten temat rozmawiano w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego. Z udziałem przedstawicieli zarządu i dyrekcji Zakładów Mechanicznych Tarnów odbyła się tam VI Konferencja Dni Przemysłu pod hasłem „Nowoczesny przemysł – silna armia”. Spotkanie zorganizował Departament Polityki Zbrojeniowej MON. Stanowiło ono kontynuację wymiany informacji pomiędzy wojskiem a przemysłem obronnym, w zakresie zaspokojenia potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Według organizatorów spotkania ważnym krokiem ma być Powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Ma ona być podmiotem zintegrowanym technicznie i technologicznie. Jednym z podstawowych celów PeGaZa ma się stać panowanie nad stosowanymi przez siebie technologiami cyfrowymi, które umożliwi kontrolę narodową nad funkcjonowaniem kluczowych rodzajów broni oraz głównych systemów obronnych państwa. Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że w przemyśle sektora obronnego trzeba wykorzystać formułę centrów badawczo-rozwojowych, ponadto powinien on posiadać własną bazę wdrożeniową.

W dyskusji przedstawiciele przemysłu zwracali uwagę, że wojsko nie zawsze precyzuje oczekiwania wobec nowych, innowacyjnych produktów. Z kolei przedstawiciele MON mówili o tym, iż zdarza się, że przemysł jest asekuracyjny. W odpowiedzi na te zarzuty Ryszard Kardasz, prezes PCO S.A. mówił o tym, że nie zostały przekazane np. dokładne założenia wobec systemu „Pilica”.  Uczestnicy spotkania podkreślali, że jedynie precyzyjne informacje na temat oczekiwań armii pozwalają na przygotowanie odpowiednich propozycji. Zdarza się bowiem, że interwencyjne i szybkie zakupy wykluczają polskie przedsiębiorstwa, a sprzęt jest kupowany z magazynów dostawców zagranicznych.

Konferencja odbyła się w okresie, gdy zapadają ważne decyzje dotyczące programów: obrony przeciwlotniczej „Tarcza Polski”, śmigłowca wielozadaniowego, okrętów podwodnych i okrętów nawodnych. Jak podkreślano praktycznie każde z tych zadań może być w znacznym stopniu realizowane przez polski przemysł lub z jego ogromnym wkładem.