GDAŃSKI DEBIUT MORSKIEGO WLKM

Nowa – morska odmiana wielolufowego karabinu maszynowego WLKM 12,7. Ta aplikacja wzbudziła największe zainteresowanie na stoisku Zakładów Mechanicznych Tarnów podczas Bałtyckich Targów Militarnych BALT-MILITARY-EXPO w Gdańsku. Konstrukcja przeszła już wstępne zakładowe próby strzelania. A ponieważ ekspozycję odwiedziło wielu fachowców, nie brakowało specjalistycznych pytań, dotyczących parametrów broni.

Karabin może wystrzelić z czterech wirujących luf 3600 pocisków na minutę. W wersji pokazywanej na BME do obsługi broni służy specjalny manipulator. Daje on  możliwość programowania serii liczących 50 od 200 strzałów lub przełączania broni w tryb ognia ciągłego, oznaczającego w praktyce strzelanie do wyczerpania amunicji.  Jak mówi dyrektor handlowy Zakładów Mechanicznych Tarnów Tomasz Berezowski karabin został umieszczony na istniejącym już na wyposażeniu okrętów słupku podstawy jednolufowego karabinu maszynowego WKM- B 12.7 w wersji morskiej. Broń strzela standardową amunicją NATO podawaną z taśmy rozsypnej. Jest  wyposażona w celownik kolimatorowy, nanoszący na cel wiązkę światła widoczną dla strzelca, lecz nie osób postronnych, co zwiększa precyzję strzału i pomaga przy słabym oświetleniu.  –Karabin jest w zasadzie przeznaczony do niszczenia celów lekko opancerzonych: małych łodzi motorowych np. przemytników czy terrorystów lub min. Może też służyć do oddziaływania na cele nisko lecące w tym bezzałogowe obiekty latające. Jest nazywany bronią ostatecznej odpowiedzi, bo można nim niszczyć pociski rakietowe w ostatnim etapie zbliżania się do celu – tłumaczy Tomasz Berezowski.

Ponadto tarnowska spółka pokazała w Gdańsku jeszcze jedno nowe zastosowanie broni. Chodzi o czołgowy karabin maszynowy UKM 2000 C zasilany amunicją 7,62 x 51 NATO.  Jego słupkowa podstawa jest przeznaczona do mocowania na stropach wież lub kadłubach pojazdów.  Ma zastąpić dotychczas używane w tej aplikacji karabiny maszynowe PKT 7,62 x 54 R z kryzą wystającą.

W Bałtyckich Targach Militarnych wzięło udział ponad 120 firm z kraju i zagranicy, prezentujących nowoczesny sprzęt i uzbrojenie. Impreza jest dedykowana Marynarce Wojennej, Wojskom Specjalnym, służbom zabezpieczenia logistycznego Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz służbom ratowniczym.  W Gdańsku odbyło się wiele  imprez towarzyszących, przygotowanych z myślą o bieżących i perspektywicznych potrzebach modernizacyjnych poszczególnych formacji. Nie brakowało konferencji, prezentacji i pokazów. Impreza jest od lat platformą spotkań i wymiany poglądów między twórcami i użytkownikami  techniki obronnej. Dlatego na targowych ekspozycjach nie brakowało  kadry dowódczej, korpusu oficerskiego Wojska Polskiego oraz formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.