II edycja Międzynarodowych Zawodów Sniper Extreme

Sniper Extreme to zawody o charakterze taktyczno-strzeleckim, w których biorą udział pary snajperskie. Co jednak najważniejsze, zawody te mają charakter charytatywny. Tegoroczna zbiórka, organizowana przez Fundację Sprzymierzeni z Grom, była przeznaczona na leczenie i rehabilitację dla Arka Urbańskiego, syna żołnierza weterana. Impreza uzyskała patronat honorowy ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Tegoroczna edycja zawodów została zorganizowana w dniach 19-20.11.2021r. po raz pierwszy na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce Wśród jej sponsorów znalazła się m.in. Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ZM Tarnów oraz Mesko. Dwuosobowe drużyny tworzone były przez mundurowych z różnych jednostek wojskowych, ale także przez cywili, posiadających pozwolenie na broń. W zawodach wzięło udział prawie 20 par snajperskich
z Polski i zagranicy w tym jedna drużyna mieszana.

Zbiórkę dla Arka rozpoczął spływ kajakowy Wisłą “1047”, stąd też pierwszą konkurencją w zawodach było strzelanie z karabinu TOR kalibru 12,7 mm produkcji ZM „Tarnów” na dystansie 1047m. Każdy z zawodników musiał oddać 3 strzały amunicją produkowaną przez MESKO. O punktacji decydowała liczba trafień. Należy przy tym dodać, że zawodnicy po raz pierwszy strzelali z karabinu TOR i byli pod wrażeniem jego celości. Całość pętli taktycznej obejmowała około 25 km podzielonych na odcinki. Zawodnicy zmierzyli się z trudnymi warunkami pogodowymi takimi jak deszcz oraz porywy wiatru do 15m/s i musieli przeżyć 30 wyczerpujących godzin na poligonie. Pozostałe zadania, jakie zespoły snajperskie wykonywały, to: nawigacja, przenikanie, wykrywanie wrogich stanowisk, rozpoznawanie High Value Target, naprowadzanie ognia artylerii oraz lotnictwa czy umiejętności z zakresu TC3.

ZM „Tarnów” oprócz udostępnienia broni do strzelań konkursowych przygotowały także stanowisko strzeleckie, na którym wszyscy zainteresowani mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z MWS-25 oraz TOR-a. W ostatnim dniu zorganizowaliśmy także stoisko sponsorskie (wystawę statyczną). Na ekspozycji znalazła się broń strzelecka i wsparcia ogniowego. Największym zainteresowaniem cieszyły się karabinki MWS-15 oraz MWS-25. Spośród karabinów maszynowych na stoisku znalazł się UKM 2000P. Nie zabrakło także moździerza LMP-2017  i granatnika RGP-40.

Na zakończenie odbyło się uroczyste wręczenie pucharów. ZM „Tarnów” na tę okoliczność ufundowały puchar dla drużyny za zajęcie III miejsca w zawodach Sniper Extreme 2021, które wręczył przedstawiciel firmy – Roman Uznański.