MODUŁ UZBROJENIA NA KIELECKICH TARGACH

Jednym z produktów, które Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentują podczas rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jest Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia. Jest on przeznaczony do obserwacji i zwalczania celów naziemnych, powietrznych i nawodnych. ZSMU, przy którym prace trwają od blisko 10 lat został zaprojektowany dla zastosowania głównie na pojazdach, zarówno kołowych, jak i gąsienicowych, wykorzystywanych w naszej armii. Stanowić może ponadto uzbrojenie małych łodzi lub okrętów oraz obiektów stacjonarnych. Konfiguracja, której badania z sukcesem zakończyły się ostatnio w Tarnowie jest przeznaczona dla wozów rozpoznania technicznego Rosomak.

Zastosowanie modułu poprawia bezpieczeństwo żołnierzy. Pozostający we wnętrzu pojazdu strzelec, podczas wykonywania zadań bojowych ma zagwarantowaną taką samą ochronę, jak pozostała część załogi. – To przykład produktu przyszłości, ponieważ moduł jest łatwy do adaptacji różnego rodzaju uzbrojenia, jak i poszerzenia zdolności np. w zakresie stabilizacji – mówi dyrektor handlowy ZM Tarnów Tomasz Berezowski. W skład ZSMU w zależności od potrzeb i możliwości zabudowy na danej platformie może wchodzić wyrzutnia pocisków rakietowych, karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12.7 mm oraz zespół wyrzutników granatów dymnych. Moduł zapewnia odpowiedni zasięg obserwacji i zakres celowania w dowolnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych, o każdej porze dnia i nocy.

Pierwsze prace przy opracowaniu rozwiązań konstrukcyjnych prowadzono w Tarnowie na zlecenie Komitetu Badań Naukowych. Demonstratory technologii dla karabinu 7,62 oraz 12,7 mm.  przeszły badania na poligonach w Nowej Dębie, Wędrzynie i Biedrusku. Badania dynamiczne realizowane były na pojeździe  DZIK oraz KTO „Rosomak”. Ponadto na zlecenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych nr 5 w Poznaniu tarnowski Ośrodek Badawczo Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego (dzisiaj część ZM Tarnów) pomagał w przygotowaniu partii próbnej samochodu ciężarowo-osobowego wysokiej mobilności typu HMMWV zintegrowanego z Wielkokalibrowym Karabinem Maszynowym 12,7 mm. Kolejnym etapem prac było opracowanie prototypów, które z pozytywnym wynikiem testowane były na pojazdach HAMMER i TUR. Opracowano też stanowisko ogniowe dla Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego na Podwoziu Kołowym. W sumie w ciągu ostatnich ośmiu lat w Tarnowie realizowanych było siedem projektów związanych z ZSMU, które kończyły się badaniami z pozytywnym wynikiem.

Ponadto w Kielcach ZM Tarnów zaprezentują między innymi zmodernizowany karabin 7,62 UKM 2013. Podczas targów będzie można też oglądać elementy systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica. Pokazywana będzie kompleksowa oferta dla kontrahentów zagranicznych, obrazująca możliwości konstrukcyjne oraz produkcyjne w zakresie wytwarzania i modernizacji zestawów przeciwlotniczych z wykorzystaniem armaty 23 mm. Na ekspozycjach nie zabraknie strzelnicy kontenerowej, budzącej duże zainteresowanie wszędzie, gdzie jest prezentowana.