ORION W CENTRUM UWAGI

Nahełmowy System Celowniczy NSC -1 „ORION” wzbudził spore zainteresowanie podczas odprawy kierowniczej Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej.  Jest on jednym z laureatów nagród DEFENDER na ostatnim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. 

Rozwiązanie opracowano z myślą o śmigłowcu PZL W-3PL Głuszec i innych np. nowych śmigłowcach wielozadaniowych i zabezpieczenia. – Głównym zadaniem sytemu jest naprowadzenia sterowanych stanowisk ogniowych, takich jak podkadłubowe stanowisko strzeleckie z tarnowskich Zakładów Mechanicznych oraz innych elementów uzbrojenia – mówi Tomasz Berezowski dyrektor handlowy Zakładów Mechanicznych. Pozwala ponadto  wskazywać cele dla kierowanych pocisków rakietowych. Wyświetla także parametry celownicze i pilotażowo-nawigacyjne, zarówno w dzień jak i w nocy. Funkcje te mogą być realizowane samodzielnie lub we współpracy z głowicą optoelektroniczną.
Prócz Zakładów Mechanicznych Tarnów w skład konsorcjum, które opracowało system weszły także Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL” Świdnik S.A., PCO Warszawa oraz FAS Mariusz Ficoń Bielsko Biała. Orion działa w ramach zintegrowanego systemu awionicznego, którego sercem jest komputer graficzny KG-1HC. Umożliwia wyświetlanie parametrów lotu i danych celowniczych w wizjerze nahełmowym. Dzienno-nocny wyświetlacz zapewnia pole widzenia nie mniej niż 40stopni, obraz widziany jest w naturalnych wymiarach. Podobny zakres pola widzenia zapewniają gogle noktowizyjne montowane na twardym hełmie lotniczym, wykonanym  z kompozytu. Poza zestawem optycznym posiada on słuchawki i mikrofon, jest również przystosowany do zamontowania maski tlenowej.