Ostatni bój w Woli Gułowskiej

Niewątpliwą atrakcją podczas „80 rocznicy ostatniej bitwy na zakończenie kampanii wrześniowej z 1939 roku” były pokazy sprzętu wojskowego. Nie mogło wśród wystawców zabraknąć Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A., które zaprezentowały sprzęt obronny produkowany w Tarnowie wraz z obiektem szkoleniowym – krytą mobilną strzelnicą ćwiczebną, która cieszyła się olbrzymią popularnością wśród wszystkich gości.

Obchody 80 rocznicy ostatniej bitwy kampanii wrześniowej z 1939 roku odbywały się w dniach 4 – 6 października. Ich gospodarzem była gmina Adamów. Patronat narodowy objął Prezydent Andrzej Duda. Na uroczystościach obecny był wiceminister  Obrony Narodowej Marek Łapiński.

Kilkudniowy program był bogaty i zawierał szereg elementów na które składały się długotrwałe, często kilkuletnie przygotowania. Tegorocznym uroczystościom nadano tytuł „Bitwa o honor”. Stanowi on trafne nawiązanie do sytuacji sprzed 80 lat przed jaką stanęła ostatnia regularna jednostka sił zbrojnych II RP Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” generała Franciszka Kleeberga. To zgrupowanie militarne podjęło walkę  z niemieckimi 13 i 29 Dywizją piechoty Zmotoryzowanej. Walczyło mimo, że powszechnie obwieszczono, że wojna została już przegrana, a struktury państwowe przestały istnieć.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 6 października. Zainaugurowała je Msza Święta przy Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. Po nabożeństwie na przyklasztornych błoniach rozpoczęła się ceremoniał nadania imienia generała Franciszka Kleeberga 19 Brygadzie Zmechanizowanej z Lublina.

Niewątpliwą atrakcją była uroczysta defilada z udziałem sprzętu wojskowego, kawalerii oraz pokazy wojskowe.

Uroczystości zakończył piknik militarny, podczas którego nie zabrakło tradycyjnej wojskowej grochówki.

Tekst: podlasie24.pl + inf. własna