PERUN na Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych 2021

 

26 października br. w Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się  Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych 2021. Podczas obrad poruszano m.in. wątki innowacyjności na rzecz Sił Zbrojnych RP, Europejskiego Funduszu Obronnego jako szansy dla polskiego sektora obronnego oraz zastosowania technologii kosmicznych i satelitarnych dla potrzeb obronności i bezpieczeństwa.

Organizatorem spotkania było Ministerstwo Obrony Narodowej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Wojskowa Akademia Techniczna. Było  ono doskonałą okazją do promocji działalności badawczo – rozwojowej realizowanej na rzecz obszaru obronności i bezpieczeństwa państwa.

Forum Innowacyjności Sił Zbrojnych 2021 zostało otwarte przez  Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka.

Komentując ideę forum Szef MON stwierdził, że zwiększenie innowacyjności, ściślejsza koordynacja prac między wojskiem, nauką i przemysłem przyczyni się do przyspieszenia modernizacji technicznej sil zbrojnych.

W swoim przemówieniu zapewniał także,  że resort obrony działa na rzecz intensyfikacji współpracy wojska z nauką i przemysłem.  – Odpowiednia koordynacja prac przyczyni się do zwiększenia tempa wprowadzania naszych sił zbrojnych do czołówki najbardziej innowacyjnych armii świata – stwierdził  Minister Błaszczak. – Wierzę, że Forum stanie się cykliczną platformą pozwalającą na wymianę wiedzy, doświadczeń i poglądów, łącząc świat wiedzy, doświadczeń i poglądów, łącząc świat badań, produkcji i wymagań wojskowych – dodał także szef MON.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., posiadające jedno z najnowocześniejszych centrów badawczo-rozwojowych, dlatego nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszego przedsiębiorstwa na tym wydarzeniu.

Obecnie realizowanych jest kilka innowacyjnych projektów z tematyki wpisującej się w priorytetowe kierunki badań. W ramach prezentacji wyników prac finansowanych przez NCBiR, zgromadzeni na forum goście mogli po raz kolejny zapoznać się z PERUNEM czyli autonomicznym pojazdem kołowym z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych. Projekt ów realizowany jest we współpracy  z Konsorcjantami, tj. Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego – gospodarzem wtorkowego forum – oraz białostocką spółką STEKOP S.A. Projekt finansowany jest  przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.

Obecnie zakończono badania w warunkach operacyjnych. Konsorcjanci intensywnie prowadzą rozmowy z potencjalnymi użytkownikami. W najbliższym czasie planowanych jest kilka ważnych spotkań w celu omówienie dalszego rozwoju systemu oraz jego potencjalnych aplikacji.

*

Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych PERUN jest zdolny do prowadzenia ognia w ruchu. Jego zasięg operacyjny to ponad 5 km. Wyposażony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia A3C, w którym można zamontować 7,62-mm karabin maszynowy UKM 2000C lub 12,7-mm WKM-B. Może pracować w dwóch trybach: stacjonarnym – w znacznym oddaleniu od załogi, w którym operatorzy z bezpiecznego miejsca niezależnie sterują poruszaniem się robota i uzbrojeniem oraz mobilnym – plecakowym, w którym operator porusza się razem z robotem. Robot może również pełnić rolę wysuniętego obserwatora, a dzięki zastosowanym sensorom jest w stanie wykryć obecność nieprzyjaciela lub próbę ingerencji w robota i automatycznie podjąć odpowiednie działania.