Ramię w ramię ze światem nauki – ZMT na ITAR 2022

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne zostały zaproszone do udziału w I targach Innowacji ITAR 2022. Zbrojeniowa spółka jako jeden z największych pracodawców w regionie została uwzględniona przez Akademię Nauk Stosowanych – organizatora targów – wśród gości wydarzenia, będącego połączeniem świata nauki i biznesu. Wydarzenie odbyło się we wtorek 14 czerwca br.

Targi Innowacje Tarnowskie ITAR zorganizowano w ramach obchodów upamiętniających wybitnego wynalazcę Jana Szczepanika. Podczas wydarzenia o tytuł najlepszego wynalazku walczyło 9 wyrobów. Uczestnicy ITAR przedstawiali nowinki technologiczne, z których wkrótce może słynąć nasze miasto a dodatkowo można było obejrzeć film o Janie Szczepaniku i wziąć udział w sesji popularno-naukowej. W wydarzeniu jako wystawcy, brały udział także lokalne firmy (poza konkursem). Jedną z takich spółek były Zakłady Mechanicznie „Tarnów” S.A. które zaprezentowały wystawę z uzbrojeniem strzeleckim i pokładowym oraz jeden ze swoich najbardziej innowacyjnych wyrobów – autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia PEERUN, będący pierwszym w Polsce robotem bojowym.

Tego typu wydarzenia są dla ZMT stałym i ważnym elementem w kalendarzu imprez. Staramy się aktywnie współpracować ze światem nauki – m.in. z lokalnymi uczelniami wyższymi, bo to stamtąd pozyskujemy nowych pracowników. Akademia Nauk Stosowanych posiada w swojej ofercie wiele kierunków technicznych, których absolwenci mogą zasilić kadrę ZM „Tarnów”. Dodatkowo, warto dodać, że firma posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe, które jest „sercem” zakładu – to tam powstają nasze innowacyjne pomysły. Chcemy więc być na bieżąco z wszystkimi nowinkami technicznymi, zwłaszcza tymi w regionie i dlatego chętnie wzięliśmy udział w targach ITAR 2022 – podkreśla konstruktor PERUNA reprezentujący ZM Tarnów  Damian Jarosz.

 

*

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” współpracują z Akademią Nauk Stosowanych od 9 lat (dawniej uczelnia nosiła miano Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie). Porozumienie z 2013 roku dotyczy współpracy m. in. w zakresie rozwoju kompetencji personalnych, realizacji wspólnych projektów rozwojowych, umożliwienia studentom odbywania praktyk zawodowych i dyplomowych oraz staży studenckich, wspierania aktywności studentów poprzez organizowanie wycieczek dydaktycznych na terenie firmy. Podobnymi umowami Zakłady Mechaniczne „Tarnów” związane są m.in. z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz z Małopolską Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Tarnowie.