TARNOWSKIE AKCENTY LOTNICZE NA TARGACH OBRONNOŚCI

Wszystko co najlepsze w polskiej armii. Najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny techniki wojskowej będą prezentowane będą podczas XXII już edycji kieleckich targów obronnych. Nie zabraknie sprzętu z tarnowskich Zakładów Mechanicznych, mających bardzo szerokie kompetencje, od wyposażenia indywidualnego żołnierzy po systemy obrony przeciwlotniczej.

Sporo sprzętu pokazywanego w Kielcach dedykowano dla lotnictwa. ZM Tarnów pokażą między innymi wielolufowy karabin maszynowy WLKM 12,7 mm, który zdobył statuetkę Air Fair 2014 podczas VIII Międzynarodowej Wystawy w Bydgoszczy. Broń o imponującej szybkostrzelności 3600 strzałów na minutę pokazywana będzie na stoisku Polskiego Holdingu Obronnego, w którego skład wchodzi spółka z Tarnowa. Tam można będzie także zobaczyć przeznaczone do uzbrajania śmigłowców i montowane na belkach nośnych lotnicze zasobniki strzeleckie: LZS-12,7WLKM i LZS-12,7WKM-B oraz karabiny maszynowe UKM-2000 montowane w oknach i drzwiach śmigłowców. Warto przypomnieć, że wyroby ZM „Tarnów już są użytkowane na śmigłowcach W-3PL „Głuszec” i wyróżniają się celnością oraz skutecznością, między innymi dzięki automatyzacji prowadzenia ognia.

Ze względu na sytuację na Ukrainie MON zdecydowało się przyspieszyć przetarg na zakup śmigłowców szturmowych. Na tegorocznych ekspozycjach targowych zobaczyć będzie można najważniejszych pretendentów do udziału w tym postępowaniu, m.in. śmigłowiec AW 129 Mangusta / T-129 ATAK produkowany przez korporację AgustaWestland, najnowszą wersję śmigłowca Apache – AH-64E Guardian firmy Boeing, jak i Tiger Airbus Helicopters, stworzony przez koncern Airbus Helicopters. W związku z przygotowaniami do przetargu tarnowska spółka zamierza podpisać w Kielcach porozumienie z amerykańskim partnerem Dillon Aero w sprawie współpracy przy opracowaniu lotniczego karabinu minigun, strzelającego amunicją z przyłączonego pasa 7,62 x 51 NATO ogniem ciągłym do 4 000 strzałów na minutę.

Po raz pierwszy w Kielcach oficjalnie zaprezentuje się powołane w marcu polskie Konsorcjum OPL – obrony przeciwlotniczej. Z udziałem Zakładów Mechanicznych Tarnów zawiązały go firmy posiadające największe doświadczenia w zarządzaniu dużymi programami wojskowymi i sukcesy w działach techniki niezbędnych do zbudowania zestawów rakietowych. Konsorcjum jako jedyny polski podmiot chce podjąć się realizacji budowy zestawów rakietowych średniego, krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu, we współpracy z kontrahentem zagranicznym. Podczas salonu będzie można zobaczyć m.in. krajowe systemy, które mogą współtworzyć system obrony przeciwlotniczej, w tym tarnowski system Pilica.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach jest największą imprezą wystawienniczą branży obronnej, którą odwiedza co roku około 13 tysięcy gości. Są wśród nich specjaliści krajowi – przedstawiciele kadry Wojska Polskiego, Policji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Rządu RP – jak i delegacje zagraniczne.